| PART NUMBER | LFP9Q-B |
| BATTERY TYPE | UltraLite Lithium |
| VOLTAGE | 12 Volts |
| CCA:(cold cranking amps) | 180 |
| DIMENSIONS | |
| Length | 134mm |
| Width | 75mm |
| Height | 133mm |
| Terminal Height | 0mm |
| TERMINAL TYPE |
J |
| TERMINAL ASSEMBLY | |
| OTHER FEATURES | |
| WET WEIGHT
(with acid)
|
0.70 KG |
| REGULAR CHARGE CURRENT | 1.5 Amps |
| PLATE TYPE | Prismatic Cell |
| USAGE | Starting |
| WARRANTY |
Private use
12 Months
|
Details
More Information
| brand | SSB |
|---|
Reviews
{{title}}
{{detail}}