| PART NUMBER | LFPUQ-9 |
| BATTERY TYPE | UltraLite Lithium |
| VOLTAGE | 12 Volts |
| CCA:(cold cranking amps) | 300 |
| AH (100hr): | |
| DIMENSIONS | |
| Length | 167mm |
| Width | 124mm |
| Height | 163mm |
| Terminal Height | 0mm |
| TERMINAL TYPE |
J |
| TERMINAL ASSEMBLY | |
| OTHER FEATURES | |
| WEIGHT | 1.70 KG |
| REGULAR CHARGE | 2.5 Amps |
| MAX CHARGE | 0.0 Amps |
| PLATE TYPE | Prismatic Cell |
| USAGE | Starting |
| WARRANTY |
Private use
12 Months
|
12V300CCA
Special Price
$211.00
Regular Price
$229.00
Details
More Information
| brand | SSB Skyrich |
|---|
Reviews
{{title}}
{{detail}}