| PART NUMBER | LFP30Q-BS |
| BATTERY TYPE | UltraLite Lithium |
| VOLTAGE | 12 Volts |
| CCA:(cold cranking amps) | 540 |
| DIMENSIONS | |
| Length | 167mm |
| Width | 124mm |
| Height | 163mm |
| Terminal Height | 0mm |
| TERMINAL TYPE |
J |
| TERMINAL ASSEMBLY | |
| OTHER FEATURES | |
| WET WEIGHT
(with acid)
|
2.00 KG |
| REGULAR CHARGE CURRENT | 4.5 Amps |
| PLATE TYPE | Prismatic Cell |
| USAGE | Starting |
| WARRANTY |
Private use
12 Months
|
Details
More Information
| brand | SSB Skyrich |
|---|
Reviews
{{title}}
{{detail}}