| BATTERY TYPE: | AGM VRLA - Cyclic Use |
| VOLTAGE | 12 Volts |
| CCA:(cold cranking amps) | 180 |
| AMP HOUR: | 100 |
| DIMENSIONS | |
| Length | 305mm |
| Width | 168mm |
| Height | 207mm |
| Terminal Height | 213mm |
| TERMINAL TYPE |
Satin Forged Brass |
| TERMINAL ASSEMBLY | |
| OTHER FEATURES | |
| WET WEIGHT
(with acid)
|
27.4 KG |
| REGULAR CHARGE CURRENT | 10 Amps |
| USAGE | Starting Deep-Cycle Marine Standby |
| WARRANTY |
Private use
12 Months
|
Details
More Information
| brand | SSB |
|---|
Reviews
{{title}}
{{detail}}