| PART NUMBER | HVT-86D |
| BATTERY TYPE | AGM VRLA - Cyclic Use |
| VOLTAGE | 12 Volts |
| CCA:(cold cranking amps) | 1000 |
| AMP HOUR: | 130 |
| DIMENSIONS | |
| Length | 330mm |
| Width | 173mm |
| Height | 212mm |
| Terminal Height | 220mm |
| TERMINAL TYPE | Satin Forged Brass ![]() |
| TERMINAL ASSEMBLY | ![]() |
| OTHER FEATURES | |
| WEIGHT | 33 KG |
| REGULAR CHARGE CURRENT | 6.0 Amps |
| PLATE TYPE | Die Cast Grid |
| SEPARATOR TYPE | Absorbed Glass Mat |
| USAGE | Starting Deep-Cycle Marine Standby |
| WARRANTY | Private use 24 Months |
| brand | SSB |
|---|
Write Your Own Review






