AGM12V22AH
Special Price $88.00 Regular Price $98.00
| PART NUMBER | CBC12V22AH |
| BATTERY TYPE | AGM VRLA - Cyclic Use |
| VOLTAGE | 12 Volts |
| CCA:(cold cranking amps) | |
| AMP HOUR: | 22 |
| DIMENSIONS | |
| Length | 181.5mm |
| Width | 77mm |
| Height | 167.5mm |
| Terminal Height | 167.5mm |
| TERMINAL TYPE | T12 ![]() |
| TERMINAL ASSEMBLY | ![]() |
| OTHER FEATURES | |
| WET WEIGHT (with acid) | 6.00 KG |
| REGULAR CHARGE CURRENT | 2.2 Amps |
| PLATE TYPE | Cycle Alloy |
| SEPARATOR TYPE | Absorbed Glass Mat |
| USAGE | Deep-Cycle Stand By Starting Marine |
| WARRANTY | Private use 12 Months |
| brand | SSB |
|---|
Write Your Own Review






