| BATTERY TYPE: | AGM VRLA - Cyclic Use |
| VOLTAGE | 6 Volts |
| CCA:(cold cranking amps) | 940 |
| AMP HOUR: | 242 |
| DIMENSIONS | |
| Length | 260mm |
| Width | 180mm |
| Height | 252mm |
| Terminal Height | 274mm |
| TERMINAL TYPE | Twin Marine Terminal ![]() |
| TERMINAL ASSEMBLY | |
| OTHER FEATURES | |
| WET WEIGHT (with acid) | 30 KG |
| REGULAR CHARGE CURRENT | 23.4 Amps |
| USAGE | Deep-Cycle Marine |
| WARRANTY | Private use 12 Months |
| brand | SSB |
|---|
Write Your Own Review





